Czy tanie fototapety się opłacają ?

Fototapety na ścianę są znanym i często wykorzystywanym sposobem na urozmaicenie wyglądu współczesnych wnętrz. Obok dopasowania motywu do charakterystyki wnętrza coraz ważniejszym kryterium przy wyborze produktu staje się materiał z jakiego wykonuje się te dekoracje. To on decyduje o sposobie montażu, cenie, trwałości i w końcu wyglądzie ściany i całego wnętrza. Mimo to w ofertach producentów często brakuje rzeczowych informacji na temat tego, jakimi właściwościami cechuje się wybrany produkt. Ponieważ w ciągu ostatnich lat na rynku pojawiły się nowoczesne podłoża dedykowane do produkcji fototapet, przyjrzyjmy się im nieco bliżej i spróbujmy ocenić czym się różnią, oraz czy tanie fototapety mogą iść w parze z tymi droższymi.

 

Cecha nr 1 – Trwałość, czyli kiedy warto zainwestować w fototapety laminowane?

Ogólnie pojęta trwałość jest chyba najważniejszym parametrem, który zależy od materiału z jakiego wykonana jest tapeta. Na nic zda się piękna i łatwa w montażu fototapeta, jeśli po krótkim czasie przestaje być dekoracją i zaczyna bardziej szpecić niż zwykła, biała ściana. Na tym polu można wyróżnić dwie główne grupy produktów: fototapety laminowane i te bez laminatu. Wydruki bez laminatu zapewniają najczęściej (zależnie od użytych do produkcji farb) wystarczającą trwałość do tego, aby raz na jakiś czas przetrzeć ją wilgotną szmatką. Taka odporność na ścieranie jest wystarczająca w miejscu gdzie normalnie mielibyśmy zwykłą malowaną ścianę, która przy nowoczesnych, zmywalnych farbach do wnętrz „zużywa się” w podobnym czasie. Co jednak gdy potrzebujemy wyższej trwałości, np. ściana przy łóżku lub wieszaku do ubrań, albo po prostu w miejscu gdzie jest narażona na przetarcia i rysy dużo bardziej? Wtedy oczywiście możemy zainwestować w fototapetę laminowaną, czyli z dodatkową warstwą przezroczystej folii naklejona na wydruk (laminat stały). Drugi rodzaj laminatu – płynny, także wpływa pozytywnie na trwałość ale tylko w niewielkim stopniu – stosowany jest raczej do zabezpieczania wydruków reklamowych przed czynnikami pogodowymi. Warto więc dokładnie zapoznać się z ofertą sklepu z fototapetami, aby dobrać odpowiedni rodzaj do zastosowania pod względem trwałości.

 

 

Cecha nr 2 – Tylko fototapety samoprzylepne cechują się łatwością montażu?

Montaż to niewątpliwie ważny aspekt mogący mieć wpływ pośrednio na ostateczną cenę całej zabawy – od tego zależy bowiem czy podejmiemy się go sami czy zdecydujemy się na zatrudnienie fachowca. Jeżeli interesuje nas pierwsza opcja, zapraszamy do naszego lakonicznego, ale konkretnego poradnika, jak przykleić fototapetę?.

Zależność jest prosta – fototapety na podkładzie papierowym (m. in. lateksowe) należy przed przyklejeniem zamoczyć lub przynajmniej posmarować klejem i odczekać określony czas. Jest to dodatkowa czynność ale też ryzyko tego, że niewystarczająco namoczony papier będzie pracował po przyłożeniu do ściany tworząc zmarszczki niemożliwe do wyrównania. Jest to efekt „pracowania” papieru pod wpływem wody, a więc i kleju do tapet. Droższe materiały zawierają domieszki włókien (np. szklanych) które usztywniają strukturę medium powodując, że nie rozciąga się pod wpływem wilgoci i nie kurczy przy wysychaniu. Tak samo zachowują się fototapety winylowe na flizelinie, która może być przyklejana bezpośrednio na ścianę posmarowaną klejem. Inną bajkę stanowią fototapety samoprzylepne, które z założenia przeznaczone są na gładkie powierzchnie (szkło, meble, tworzywo sztuczne) jednak są chętnie stosowane również na ścianach z prostego powodu: łatwość demontażu. Fototapetę samoprzylepną nakleja się jak dużą naklejkę i tak samo prosto ściąga. Jest to więc świetne wyjście w przypadku krótkiego czasu takiej ekspozycji (np. pół roku). Łatwość demontażu wiąże się jednak z dość nieprzyjemną cechą – krawędzie mogą być narażone na odrywanie, zwłaszcza na bardziej chropowatych ścianach. Naklejka idealnie trzyma tylko na gładkich powierzchniach, więc montaż na ścianie musi być świadomym wyborem.

 

 

Cecha nr 3 – Wygląd/krycie nierówności

Wygląd jest kwestią oczywiście subiektywną – jednym podoba się gładka powierzchnia tapety, innym struktura. Jednak niezaprzeczalnie cechą estetyczną jest zdolność materiału do krycia nierówności ściany na którą jest przyklejony. Co z tego, że materiał z którego wykonana jest fototapeta jest gładki, skoro jednocześnie widać pod nią wszystkie nierówności tynku. Ważnym parametrem jest tutaj gramatura, czyli specyficzny wskaźnik wyrażania „grubości” materiału poprzez jego wagę w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy. Duża gramatura nie gwarantuje jednak zawsze najlepszego krycia struktury ściany – mają na to wpływ jeszcze inne czynniki. Można jednak przyjąć, że 100-200g/m2 to cienki materiał, 200-300g/m2 to standard a powyżej 300g/m2 to gruba (lub poprawnie – ciężka) fototapeta. Dla porównania zwykły papier ksero ma najczęściej gramaturę 80g/m2. Pomyślicie więc, że również 4 kartki złożone ze sobą (co daje 320g/m2) nie są wystarczająco grube żeby przykryć chropowatą powierzchnię tynku cementowo-wapiennego. Dlatego gramatura ostatecznie nie decyduje o tym, w jakim stopniu fototapeta pokryje nierówności ściany – tutaj wkracza struktura przestrzenna materiału, a więc jego „puszystość”. Fototapety papierowe (np. lateksowe) są stosunkowo „zbite” a więc cienkie, w efekcie nawet gramatura 212g niezbyt dobrze radzi sobie z zamaskowaniem nierówności tynku cementowo-wapiennego, które mogą być nawet bardziej wyeksponowane pod tapetą. Dla kontrastu, fototapety winylowe na flizelinie są znacznie grubsze i przy gramaturze 350g spełniają to zadanie bez problemu, a w przypadku wersji strukturalnej mamy pewność, że powierzchnia fototapety będzie równomierna – mimo, że tynk pod spodem nie jest idealny.

 

 

Podsumowując

Wyjaśniliśmy podstawowe zagadnienia w kwestii różnic pomiędzy  poszczególnymi gatunkami fototapet. Odpowiadając na zadane w tytule pytanie – tanie fototapety są opłacalne, ale tylko wtedy, gdy ich specyfika odpowiada zastosowaniu. Jeśli oczekujemy większej trwałości, zależy nam na prostszym montażu i chcemy aby dekoracja prezentowała się okazale, warto dopłacić do lepszego podłoża ciesząc się produktem wysokiej jakości. Mamy nadzieję, że pomogliśmy świadomie wybrać rodzaj fototapety która sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *