Fototapeta a kolor ścian. Poznaj najważniejsze zasady!

Klasyczna sytuacja. Odwiedzasz sklep z fototapetami, masz do wyboru mnóstwo przeróżnych wzorów, ale martwisz się, czy wybrany obraz będzie w ogóle pasować do wnętrza Twojego mieszkania. Fototapety 3d stanowią bardzo wyrazisty element dekoracyjny, który powinien dobrze współgrać z charakterem pomieszczenia. W przeciwnym razie zapanuje stylistyczny chaos. Bardzo ważne jest to, aby uzyskać harmonię między fototapetą a kolorem ścian. Podpowiadamy, na co powinieneś zwrócić uwagę.

Koło barw

Tworząc jakiekolwiek zestawienia kolorystyczne we wnętrzu warto pamiętać, że istnieje coś takiego, jak koło barw. Znajdują się w nim kolory podstawowe (żółty, niebieski i czerwony) oraz kolory pomocnicze (pomarańczowy, zielony i fioletowy). Poszczególne kolory sąsiadują ze sobą, ponieważ należą do podobnych tonacji – od ciepłych do zimnych. Ciepłe barwy to oczywiście: żółty, czerwony i pomarańczowy, a zimne: niebieski zielony i fioletowy.

 

Koło barw podpowiada również, które kolory najlepiej jest ze sobą łączyć. Idealne zestawienia stanowią:

  • Pomarańczowy i niebieski,
  • Żółty i fioletowy,
  • Zielony i czerwony,
  • Biały i czarny (są to kolory spoza koła barw).

Wiedząc o tych zasadach i stosując się do nich podczas aranżowania wnętrza, zawsze osiągniesz bardzo dobry efekt estetyczny. Również wtedy, gdy chcesz połączyć fototapetę z kolorową ścianą.

 

Tło dla fototapety

Najbardziej popularnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybranie takiego koloru ścian, który będzie bardzo łagodnie uzupełniać wyrazistą grafikę na fototapecie. Chodzi tutaj o uzyskanie efektu tła. To, jak wiadomo, nie powinno dominować nad głównym elementem, dlatego stawiamy na kolory jasne, pastelowe, nawet na delikatnie złamaną biel.

Dzięki temu osiągniesz efekt podkreślenia fototapety, która będzie od razu rzucać się w oczy i całkowicie zdominuje wystrój wnętrza. Jeśli właśnie na tym Ci zależy, to postaw na jasną kolorystykę sąsiadujących z fototapetą ścian.

 

Stonowana kolorystyka do sypialni

Wybór koloru ścian jest w dużej mierze uzależniony od tego, w jakim pokoju zamierzasz przykleić fototapetę. Każde pomieszczenie w domu ma inną funkcję – kuchnia to przestrzeń robocza, salon przestrzeń relaksacyjna, natomiast sypialnia ma sprzyjać odpoczynkowi. Dlatego nie stosuje się w niej ostrych, bardzo dominujących kolorów. Znacznie lepiej sprawdzają się tutaj barwy chłodne.

Jeśli więc zamierzasz przykleić fototapetę w sypialni, pozostałe ściany powinny być pomalowane na pastelowo. Dzięki temu nie tylko osiągniesz efekt podkreślenia elementu dekoracyjnego, ale także nie wprowadzisz do sypialni niepotrzebnego chaosu.

 

Energetyczny zestaw do salonu

W salonie możesz sobie pozwolić na nieco więcej ekstrawagancji. Jest to w końcu pomieszczenie, które najlepiej obrazuje Twój styl. Fototapety na ścianę chętnie są wybierane w dużych rozmiarach i prezentujące bardzo efektowny obraz. Panorama miasta, środek lasu, zroszona trawa, przestrzeń kosmosu – to tylko kilka popularnych propozycji.

W takiej sytuacji dobrym pomysłem będzie postawienie na bardziej wyrazisty kolor ścian. Świetny efekt osiągniesz decydując się na kontrastowe zestawienia, czyli np. wybierając fototapetę w ciepłej tonacji, a ściany malując na barwę zimną (lub odwrotnie).

 

Rada

Koniecznie kieruj się kołem barw i zwróć uwagę na to, które kolory idealnie się ze sobą łączą. W ten sposób uzyskasz efekt energetycznego wnętrza, ale bez wrażenia przypadkowości.

 

Na koniec pamiętaj, że najlepszym wyborem są fototapety na wymiar, które idealnie wypełnią nietypowe wnęki czy mocno rzucające się w oczy fragmenty ścian. Takiej fototapety nie trzeba już później przycinać, co znacznie ułatwia pracę.

Jeśli nie wiesz, jak przykleić fototapetę, zajrzyj do naszego poradnika. To naprawdę nie jest takie trudne. Powodzenia w tworzeniu pięknej i przemyślanej aranżacji Twojego wnętrza!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *