Jak przykleić fototapetę? – krótki poradnik

Fototapeta jest świetnym narzędziem do szybkiej i znacznej zmiany charakteru wnętrza. Nic więc dziwnego, że jest często wybierana nie tylko przez architektów i projektantów wnętrz, ale przez klientów indywidualnych którzy chcą jak najmniejszym nakładem środków i pracy upiększyć swój salon, korytarz, łazienkę czy kuchnię. Najczęstszą obawą, obok dylematu wyboru materiału z jakiego jest wykonana fototapeta na wymiar, jest sposób montażu, który decyduje o tym czy poradzimy sobie sami czy będzie potrzebna ekipa fachowców. Jakie narzędzia będą potrzebne do udanego montażu fototapety na ścianie? Artykuł jak przykleić fototapetę ma celu rozwiać te wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji.

Instrukcja montażu fototapety papierowej Instrukcja montażu fototapety winylowej na flizelinie Instrukcja montażu fototapety samoprzylepnej
Jak przykleić fototapetę papierową Montaż fototapet winylowych Instrukcja montażu fototapety samoprzylepnej

Czy ściana robi różnicę?

Podłoże na które będziemy montować fototapetę może być różne. Tynk cementowo-wapienny lub gipsowy, ściana pomalowana lub surowa, naklejona stara tapeta, tynk strukturalny.

Wszystkie te przypadki wymagają innego podejścia. W przypadku gładzi lub tynku gipsowego, gdzie mamy do czynienia z bardzo gładką ścianą sprawa jest najprostsza – wystarczy dla pewności zagruntować podłoże zwykłym preparatem gruntującym i można montować z powodzeniem praktycznie każdy rodzaj fototapety. W przypadku tynku cementowo-wapiennego który ma dużą ziarnistość trzeba mieć świadomość, że cieńsza fototapeta nie przykryje nierówności a wręcz może je uwidocznić i całość będzie mało estetyczna. W tym przypadku warto zastosować grubszą fototapetę, najlepiej z własną strukturą która skutecznie zamaskuje strukturę ściany. W przypadku tynku strukturalnego lub starej tapety czeka nas najwięcej pracy, ponieważ trzeba doprowadzić ścianę do stanu gładkiej, zwartej powierzchni. Teoretycznie można ryzykować naklejenie na starą fototapetę, ale co jeśli wilgoć rozpuści klej starej tapety i nic nie będzie się trzymać? Albo okaże się, że zewnętrzna warstwa starej tapety nie absorbuje kleju tym samym zmniejszając jego przyczepność do podłoża?

 

 

Jak przykleić fototapetę ? – Montaż fototapety

Poniżej 5 prostych kroków montażu fototapety winylowej na podłożu z flizeliny, która jest najpopularniejszym gatunkiem we współczesnych mieszkaniach.

Na początek warto skompletować potrzebne narzędzia, a więc miarkę, papier ścierny do wygładzenia drobnych nierówności ściany, grunt budowlany do utrwalenia podłoża i poprawy przyczepności kleju, poziomica do sprawdzenia czy mamy proste ściany, ołówek, wałek lub duży pędzel do nakładania kleju, wałek gumowy do wygładzenia fototapety na ścianie oraz nożyk do tapet.

 

1. Sprawdź zgodność z zamówieniem

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności warto sprawdzić czy fototapeta jest rzeczywiście taka jak myślimy, w tym celu układamy bryty obok siebie i sprawdzamy wymiary. Zwracamy też uwagę na poprawność łączeń oraz czy nie ma różnic kolorystycznych pomiędzy kolejnymi brytami.

 

2. Przygotuj ścianę do montażu fototapety

Ściana powinna być stosunkowo gładka – żadna tapeta nie przykryje dużych dziur lub wypukłości. W tym celu wyrównujemy ścianę papierem ściernym. Następnie gruntujemy ścianę preparatem gruntującym i czekamy ok. 2h do wyschnięcia.

 

3. Przygotuj klej i wyznacz początek klejenia

Klej mieszamy z wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrze przygotować go wcześniej aby w pełni rozpuścił się w wodzie i podczas klejenia miał pełną przyczepność do podłoża. Następnie poziomicą sprawdzamy czy ściany i sufit są proste i wyznaczamy miejsce naklejenia pierwszego brytu. Odmierzamy szerokość brytu i zaznaczamy na ścianie aby wiedzieć jaki fragment posmarować klejem.

 

4. Nałóż klej i zamontuj fototapetę

Przy pomocy szerokiego pędzla lub wałka malarskiego nakładamy obficie klej na ścianę. Staramy się to zrobić jak najszybciej aby klej nie zdążył wyschnąć ponieważ po przyłożeniu fototapety nie będzie się trzymać. Dlatego zaraz po nałożeniu kleju jak najszybciej nakładamy fototapetę i ustawiamy w pożądanej pozycji. Następnie wygładzamy ją gumowym wałkiem rozprowadzając nierówności od środka na boki.

 

5. Tak samo zamontuj pozostałe bryty

W ten sam sposób montujemy kolejne części fototapety – starannie dopasuje łączenie “na styk”. Po zamontowaniu całej fototapety obcinamy naddatek nożykiem do tapet i usuwamy pozostałości kleju mokrą szmatką.

Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *